Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej

Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej

8 października 2023 0 przez SemperSilesian
Adres

Rynek 1

48-100 Głubczyce

Data otwarcia2001
Współrzędne geograficzne

50°12’0.8496”N

17°49’48.3489”E

Kontakt

+48 77 485 01 93

sekretariat@muzeum-glubczyce.pl

Strona internetowahttps://muzeum-glubczyce.pl/
Social Mediahttps://www.facebook.com/PowiatoweMuzeumZiemiGlubczyckiej
Godziny otwarcia

wtorek – piątek: 10.00-15.00

niedziela (2 i 4 w miesiącu): 12.00-15.00

poniedziałek, sobota nieczynne

w środę wstęp wolny od opłat na wystawy stałe i większość czasowych za wyjątkiem tarasu widokowego wieży

wieża udostępniona jest zwiedzającym przez cały rok, a taras widokowy od 01 kwietnia do 30 listopada. W czasie złych warunków atmosferycznych (deszcz, burza, silny wiatr itp.) taras widokowy może być chwilowo nieczynny.

Głubczyce to położona na południu woj. opolskiego kilkunastotysięczna miejscowość o średniowiecznym rodowodzie i wielokulturowym dziedzictwie (polskim, czeskim i niemieckim). Początki ochrony materialnej i niematerialnej różnorodności Ziemi Głubczyckiej sięgają 1910 r., kiedy to w mieście założono pierwsze muzeum (Heimatmuseum Leobschütz). Ocalałe z zawieruchy wojennej eksponaty ponownie udostępniono publiczności w 1947 r. Reaktywowane muzeum zlikwidowano jednak w niewyjaśnionych okolicznościach już w latach 50 XX w., a zachowaną część kolekcji muzealnej przekazano do innych placówek.

Przez kolejne dziesięciolecia świadectwa bogactwa regionu, ważne dla miasta dokumenty i zdjęcia, jak również liczne pamiątki rodzinne przekazywano do Izby Pamięci utworzonej w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Głubczycach. W 2001 roku Izbę przekształcono w Muzeum, które we wrześniu 2008 r. przeniesiono do odbudowanego Starego Ratusza Miejskiego. Placówka zajmuje pierwsze piętro oraz zabytkowe sukiennice na parterze budynku (łączna powierzchnia to ok. 900 m²). Sukiennice mają wewnątrz brukowaną uliczkę z rynsztokiem z XIV w oraz świetnie zachowane gotyckie portale wykonane z tufu wulkanicznego. Integralną częścią Muzeum jest także wieża Ratusza (taras widokowy wysokości 33 m), dzięki której zwiedzający mają niepowtarzalną okazję zobaczyć panoramę miasta, a w pogodne dni także Górę św. Anny, Biskupią Kopę, Pradziada i szczyty Beskidu Wysokiego.

Obecnie w Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej przechowywanych jest prawie 5 000 obiektów (stan na maj 2023 r.), w tym znaleziska archeologiczne, numizmaty, militaria, starodruki, mapy, zabytki etnograficzne oraz dzieła sztuki. Zbiory te sukcesywnie powiększają się dzięki badaniom archeologicznym, drogą zakupów, przekazów, a w szczególności darów. Zgromadzone eksponaty pozwalają nam na prowadzenie szeregu przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym, kierowanych do różnych grup wiekowych: przedszkolaków, uczniach szkół podstawowych i ponadpodstawowych, studentów, klubów turystycznych czy też seniorów. Spektrum tematyczne naszych zajęć obejmuje m.in.: archeologię i pradzieje Ziemi Głubczyckiej, historię i architekturę miasta, zagadnienia związane z życiem codziennym i obyczajami dawnymi mieszkańców Głubczyc oraz etnografię regionu.