Adres ul. Muzealna 1/2, 44-240 Żory Data otwarcia 2000 Współrzędne geograficzne 2MWR+G8 Żory Kontakt muzeum@muzeum.zory.pl Strona internetowa muzeum.zory.pl Social Media Facebook: muzeum.miejskie.zory
Instagram: muze_on
Godziny otwarcia codziennie od 10:00 do 18:00
Muzeum Miejskie w Żorach powstało w 2000. Jest nowoczesną instytucją muzealną z bogatym zbiorem muzealiów ilustrującym kultury Afryki, Azji, w tym Ajnów, z którymi wiąże się postać Bronisława Piłsudskiego, Ameryki Południowej i Północnej, Australii i Oceanii, oraz kolekcją związaną z historią i kulturą Śląska.
W Muzeum prezentuje dwie wystawy stałe:
„Nasza tożsamość” i „Polskie poznawanie świata (www.polskiepoznawanieswiata.pl i www.naszatozsamosc.pl), a także cyklicznie wystawy czasowe, w tym poświęcone sztuce współczesnej.
Buty ze skóry łososia
Buty te są zrobione ze skóry łososia, szyte nićmi z włókien roślinnych. Aby zrobić parę butów dla osoby dorosłej potrzebne są cztery skóry ryb, najlepiej po okresie tarła – są wtedy grubsze i buty dłużej będą służyły. Obiekt wykonał ajnuski rzemieślnik Shigehiro Takano z Biratori-Nibutani. Eksponat znajduje się na wystawie stałej „Polskie poznawanie świata”.
Popielniczka
Popielniczka z wizerunkiem siedzącego psa wykonana z kamienia mydlanego, podarowana do zbiorów Muzeum przez panią Stefanie Zweig, w trakcie wizyty u pisarki w listopadzie 2013 roku. Popielniczka została kupiona przez ojca pani Stefanie, tuż przed opuszczeniem przez rodzinę Zweigów Kenii w 1948 roku. Eksponat znajduje się na wystawie stałej „Nasza tożsamość”.
Buty
Buty zimowe "Relaks", marki Podhale. Rozmiar na metce 28,5, pochodzenie: Nowy Targ, Polska, 1984 rok. Eksponat znajduje się na wystawie stałej „Nasza tożsamość”.
Patefon
Patefon skrzyniowy z bambusowym tubusem (I połowa XX wieku). Eksponat znajduje się na wystawie stałej „Nasza tożsamość”.
Karciak
Opis: Stolik drewniany, bejcowany, lakierowany przeznaczony do gry w karty, tzw. "karciak" (I połowa XX wieku). Przeznaczony maksymalnie dla 4 graczy. W narożnikach stolika wyciągane spod blatu dodatkowe wyposażenie w postaci małego blatu na karty, popielniczki oraz miejsca na szklankę (kieliszek), cygaro. Eksponat znajduje się na wystawie stałej „Nasza tożsamość”.
Kredens kuchenny
Meble zakupione w komplecie zawierającym kredens z nadstawką, stół oraz cztery krzesła. Drewniany kredens z nadstawką (byfyj) wykonany według projektu Alfreda Karwota z Niedobczyc przez Emila Czernego, stolarza z Niedobczyc. Zamówiony i wykonany w latach 1930-35. Eksponat znajduje się na wystawie stałej „Nasza tożsamość”.
Mikser
Ręczny mikser (szklano-metalowy), składa się ze szklanego słoika, na który nałożona jest metalowa część pracująca poruszaną za pomocą korby. Mikser służył do ubijania śmietany. Eksponat znajduje się na wystawie stałej „Nasza tożsamość”.
Forma na babę
Forma na babkę drożdżową z tak zwanym kominkiem wewnątrz formy, przy uchu widoczne pęknięcie. Z tego też powodu forma została odrutowana przez druciarza (w I połowie XX wieku zawód był powszechnie wykonywany, zanikł w II połowie minionego wieku). Eksponat znajduje się na wystawie stałej „Nasza tożsamość”.