Największym zagrożeniem dla regionu jest inercja, bezruch, w jakim Śląsk od lat tkwi. Tutaj ludzie pozwalają, by życie przechodziło obok nich. Nie mają żadnego pomysłu na przyszłość. To nas powoli doprowadzi do wymarcia. Myślę, że ktoś musi wreszcie walnąć w stół i powiedzieć „dosyć” i wskazać Ślązakom jakiś cel. Nieważne jaki, ważne, by ktoś wyrwał ich z marazmu. Autor: Ingmar Villqist
Siedzibą Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa jest willa Cohnów, pałacyk miejski wzniesiony najpewniej w 1897 roku.
Pierwotnie należał do Hermanna Cohna, współzałożyciela firmy Cohn Gebrüder, jednej z pierwszych tkalni mechanicznych w Dzierżoniowie. Po wojnie w willi znajdowały się siedziby różnych organizacji m. in. Hufiec ZHP. Na wystawach stałych zobaczyć można obiekty muzealne związane z historią samego Dzierżoniowa, ale także związane z regionem Ziemi Dzierżoniowskiej. Znajdziemy tutaj: mapy, dokumenty, ryciny, sprzęty sztuki użytkowej, a także przedmioty gospodarstwa domowego z XVIII wieku oraz przełomu XIX i XX wieku. Zwiedzający mogą podziwiać stylizowany na neorenesansowy Salonik Mieszczański, sowiogórską Izbę Wiejską, artefakty związane z historią Dzierżoniowa do roku 1945 oraz te związane z historią powojenną, kiedy to Dzierżoniów i ta część Dolnego Śląska weszły w skład ziem odzyskanych. Ważną część zbiorów – ponad 200 obiektów – stanowią zabytki techniki w postaci radioodbiorników wykonanych w dzierżoniowskich Zakładach Radiowych Diora oraz związane z tymi zakładami pamiątki, zdjęcia i dokumenty.
Amplituner Cezar – Quadro DKS 201
Drewno/ aluminium/metal/ 16 x 66 x 30,5 cm. Opracowany przez zespół inż. Stefana Herca w Zakładach Radiowych Diora w latach 1975–1976. Radioodbiornik służył do odtwarzania dźwięku w systemie kwadrofonicznym, technologii która nie utrzymała się na rynku. Spełniał warunki dla odtwarzaczy klasy hi – fi. Konstrukcja Cezara oparta była na podzespołach modelu „Elizbeth” z 1973, skonstruowanego we współpracy z firmą Tokio Sanyo. Amplituner ten wyprodukowano w ilości około 1000 sztuk.
Figurka kobieca z XIV – XV wieku
Ceramika/ 10,5 x 5 x 4 cm. Odnaleziona podczas ratunkowych prac archeologicznych przeprowadzonych w trakcie budowy rolniczego domu towarowego w Dzierżoniowie w drugiej połowie lat 60. XX w. W czasie dalszych prac odkryto także cały zespół pracowni garncarskich położonych poza obrębem murów miejskich.
Kielichowa filiżanka z porcelany
Filiżanka z początku XIX wieku z ręcznie malowaną panoramą miasta Dzierżoniowa (Reichenbach). Pochodzi z wytwórni Königliche Porzellan - Manufaktur Berlin (KPM). Wraz ze spodkiem tworzy komplet. Fundatorem tego zestawu jest Bank Spółdzielczy w Dzierżoniowie.
Radioodbiornik Pionier
Bakelit/ metal/ 22,4 x 34,8 x 17,5 cm/ zaprojektowany przez zespół inż. Wilhelma Rotkiewicza, produkowany od 1948 roku przez Państwową Wytwórnie Odbiorników Radiowych w Dzierżoniowie (późniejsze Dolnośląskie Zakłady Wytwórcze Urządzeń Radiowych a następnie Zakłady Radiowe Diora). W różnych odsłonach i obudowach, na prąd stały, zmienny oraz zasilanie bateryjne, Pionier produkowany był do 1956 roku. Rozwiązania techniczne Pioniera stosowano w innych modelach do 1968 roku. Radioodbiornik ten wyprodukowano w ilości około 1,5 mln sztuk.
Szafa śląska
Pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Jest jednodrzwiowym meblem zdobionym wielobarwną polichromią. Dominującym motywem dekoracyjnym są bukiety kwiatowe – głównie złożone z tulipanów i róż. Szafa prezentowana w muzeum jest przykładem meblarstwa ludowego, które w wiejskich izbach często zajmowało miejsce komody, jako mebel o wyższym stopniu użyteczności.
Szyld dwustronny „Solidarność”
Tablica pochodząca z dawnej siedziby Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej „Solidarność” Ziemi Dzierżoniowskiej, założonej w maju 1981 roku. Na rewersie szyldu znajduje się ręcznie wykonany napis „Solidarność” na białym tle.
Mahoniowa witryna
Witryna spotykana w śląskich wnętrzach mieszczańskich z pierwszej połowy XIX wieku. Zawiera kolumny ze snycerowanymi głowicami oraz charakterystyczną dla stylu Biedermeier intarsję.
Panorama Dzierżoniowa (Reichenbach)
Miedzioryt pochodzący z 1800 roku, przedstawiający panoramę Dzierżoniowa od strony południowej. Rycina ukazuje charakterystyczne dla miasta wieże: kościoła pw. Trójcy Świętej, po ewangelicki kościół pw. Maryi Matki Kościoła, kościół farny pw. św. Jerzego, wieżę ratusza oraz wieżę nieistniejącego kościoła zakonu Stróżów Bożego Grobu.