Adres Dyrekcja
ul. Św. Wojciecha 13
45-023 Opole
Gmach główny
ul. Mały Rynek 7
45-023 Opole
Galeria MŚO
ul. Ozimska 10
45-023 Opole
Kamienica czynszowa
ul. św. Wojciecha 9
45-023 Opole
Oddział Muzeum Czynu Powstańczego
ul. Leśnicka 28
47-154 Góra św. Anny
Data otwarcia 1900
Współrzędne geograficzne MŚO
50º 40′ 8.389″ N
17º 55′ 28.846″ E
MCzP
50º 26′ 58.535″ N
18º 10′ 25.953″ E
Kontakt sekretariat@muzeum.opole.pl
77 453 66 77
Strona internetowa www.muzeum.opole.pl Social Media https://www.facebook.com/MuzeumOpole/
https://www.facebook.com/muzeumczynupowstanczego
Godziny otwarcia wtorek 09:30-17:00 środa 09:30-17:00 czwartek 09:30-18:00 (bezpłatny wstęp) piątek 09:30-17:00 sobota 09:00-18:00 niedziela 12:00-17:00 w poniedziałki muzeum nieczynne , Muzeum nieczynne w ostatnią niedziele miesiąca .
Muzeum Śląska Opolskiego jest instytucją z ponad 120 letnią tradycją. Zostało założone w 1900 roku jako Muzeum Miejskie w Opolu (Städtisches Museum Oppeln). W 1950 roku zmieniono jego nazwę na Muzeum Śląska Opolskiego, pod którą funkcjonuje obecnie. Od początku istnienia Muzeum było placówką wielodziałową. Aktualnie tworzy ją siedem działów merytorycznych:
Archeologiczny, Edukacji Muzealnej, Etnograficzny, Historyczny, Przyrody, Sztuki, Pracownia Konserwacji Zabytków. W Opolu Muzeum posiada kilka obiektów wystawienniczych: barokowy gmach pojezuicki oraz nowy pawilon wystawowy tworzą Gmach Główny przy Małym Rynku 7. Tuż obok przy ul. św. Wojciecha 9 znajduje się Kamienica Czynszowa, a przy ul. Ozimskiej 10 w budynku dziewiętnastowiecznej karczmy mieści się Galeria Muzeum Śląska Opolskiego. W Górze św. Anny znajduje się oddział instytucji – Muzeum Czynu Powstańczego.
Wystawa historyczna
Wystawa historyczna w gmachu głównym MŚO
Sztandar powstańczy
Płat sztandaru o wymiarach 78 x 89 cm, obszyty z trzech stron złotą frędzlą, od strony drzewca przyszytych 9 oczek śr. 10 mm do mocowania. Sztandar dwustronnie wypukło haftowany złotą i srebrną nicią na tkaninie jedwabnej. W czasie walk toczonych w III Powstaniu Śląskim (3 maja – 5 lipca 1921 r.) wsławił się szczególnie 67- osobowy oddział szturmowy marynarzy zorganizowany przez ówczesnego porucznika marynarki Roberta Oszka. Na zbudowanym według jego projektu w pierwszych w dniach powstania samochodzie pancernym "Korfanty" marynarze walczyli na najbardziej zagrożonych odcinkach frontu pod Górą św. Anny.
Dwa srebrne świeczniki.
Pochodzą z około 1835 roku. Przedmioty wykonane zostały przez Heinricha Lindemanna, złotnika urodzonego w Bremie, który od około 1830 roku pracował w Opolu. Eksponaty są wielką rzadkością. Stanowią dopiero drugi, większy rozmiarami, XIX-wieczny wyrób złotniczy z Opola, którego istnienie do dzisiaj stwierdzono. Wzór podobnych lichtarzy pojawił się około 1820 roku w Berlinie.
Skrzypce do siania
Skrzypce do siania głównie stosowane do wysiewania koniczyny, rzepaku lub innych drobnych nasion. Składa się z zasobnika, drążka z cięciwą (smyka) oraz metalowej tarczy. Użytkownik zawiesza na pasku pod lewym ramieniu zasobnik. Jest on często w kształcie nerki, aby urządzenie było dobrze dopasowane do ciała i nie utrudniało ruchów. W górnej części pudło na jednym końcu jest zabezpieczone płóciennym rękawem, na drugim posiada przeszklony okrągły otwór do kontroli stanu ziarna. Siejący bierze w prawą dłoń uchwyt smyka i stawiając kolejne kroki zaczyna się przesuwać go tam i z powrotem. Skórzany pasek cięciwy owinięty jest wokół osi tarczy. Jego ruch powoduje obracanie się tarczy w dwóch kierunkach. Strumień ziarna wysypujący się z otworu skrzynki opada na tarczę i jest rozprowadzany przez siłę odśrodkową. Szybkość podawania ziarna, dostosowywana do długości kroku, była regulowana suwakiem z maksymalnie dziesięcioma różnymi ustawieniami. Metalowa opaska za tarczą zapobiegła rzucaniu nasion do tyłu. Model "Iran" wyprodukowany w Niemczech ok. 1910 roku. Podobny egzemplarz znajduje się w Muzeum Rolnictwa w Wandlitz (Brandenburgia).
Portret Jacka Malczewskiego
Portret Jacka Malczewskiego prezentowany w Galerii Malarstwa Polskiego XIX i XX w.
Anax ephippiger
Husarz ciemny Anax ephippiger. Husarz wędrowny Anax ephippiger jest gatunkiem suchych obszarów Afryki, Bliskiego Wschodu i południowo-zachodniej Azji aż po Pakistan. Po porze deszczowej podejmuje wraz z ciepłymi prądami powietrza dalekie wędrówki w poszukiwaniu miejsc do rozrodu, docierając nawet do Anglii czy Islandii. Jeden z najcenniejszych i najciekawszych okazów ważek w kolekcji entomologicznej muzeum. Okaz samca tego gatunku został odłowiony 13.07.2011 r. w Kopalni Kruszyw Dziergowice koło Grabówki w powiecie Kędzierzyńsko-Kozielskim