20 lat TSKN, Gogolin

20 lat TSKN, Gogolin

3 lutego 2024 0 przez SemperSilesian

Tablica pamiątkowa poświęcona pamięci założyciela Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim powstała założona została w Gogolinie z okazji jubileuszu 20-lecia istnienia tej organizacji.

Nazwa

20 lat TSKN

Data powstania pomnika

23.05.2010

Lokalizacja

Urząd miasta i gminy Gogolin, Gmina Gogolin, Województwo Opolskie

Pełna treść sentencji/epitafium

20 lat TSKN

Ku pamięci Johanna Krolla

Założyciela Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim

Fundator: Zarząd TSKN

20 Jahre SKGD

Zur Erinnerung an Johann Kroll (25.06. 1918 – 16.03.2000)

den Gründer der Social – Kulturellen

Gesselschaft der Deutschen im Opellner Schleisen

Stifter: Vorstand der SKGD Gogolin, 23.05.1010

Nazwa fundatora

Zarząd TSKN

Autor

Brak danych

Stan Zachowania

dobry

Rodzaj pomnika

lokalny

Pochodzący z Rozkochowa Johann Kroll był inicjatorem kampanii zbierającej podpisy pod projekt utworzenia pierwszej organizacji ludności niemieckiej w Polsce. Mieszkający w Obrowcu, nieopodal Gogolina Kroll, dzięki zebraniu odpowiedniej liczby podpisów umożliwił utworzenie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim (SKGD), którego tez został pierwszym przewodniczącym.

W czasie owych 20 lat siedziba TSKN na Opolszczyźnie przeniosło swoja siedzibę do Opola i zorganizowało szereg inicjatyw, które na stałe wpisały się na listę kulturowego dziedzictwa województwa. 23 maja 2010 roku uczczono zaś założyciela.

Tablica poświęcona Krollowi oraz założonemu przez niego towarzystwu umieszczona została na budynku ratusza w Gogolinie. Oprócz teksu na tablicy znalazły się podobizna Krolla oraz widok na Górę św. Anny.

Uroczystemu odsłonięciu tablicy towarzyszył szereg wydarzeń, w tym msza święta i gala, na która przybyło wielu znamienitych gości.