Botanik Carl Adolf Georg Lauterbach
15 czerwca 2024Carl Lauterbach był znanym biologiem i eksploatatorem regionów Pacyfiku w czasach niemieckiego kolonializmu. Kolejnym Ślązakiem, który podążył śladami Otto Finscha i zajął się badaniem jednej z ostatnich wielkich tajemnic geograficznych świata – wyspy Nowej Gwinei.
CARL (KARL) ADOLF GEORG LAUTERBACH urodził się 21 kwietnia 1864 roku we Wrocławiu. Jego ojcem był JULIUS LAUTERBACH, z zawodu kupiec, natomiast matką była LUISE KRETSCHMER. Dość szybko rodzice Karla umarli, a opieką nad dwuletnim dzieckiem przejęła ciotka ze strony ojca. Carl pozostał we Wrocławiu i w 1885 roku ukończył Gimnazjum św. Marii Magdaleny.
Karl studiował botanikę w rodzinnym mieście u HEINRICHA GUSTAVA ADOLFA ENGLERA (1844-1930), z którym pozostawał w kontakcie przez całe życie, oraz geologię u CARLA FERDINANDA VON ROEMERA (1818-1891). W semestrach zimowych 1887/1888 oraz 1888/1889 praktykował na Uniwersytecie w Heidelbergu pod kierunkiem zoologa JOHANNA ADAMA OTTO BÜTSCHLI (1848-1920) oraz botanika ERNSTA HUGO HEINRICHA PFITZERA (1846-1906). W latach 1886-1887 roku musiał odbyć obowiązkową służbę wojskową w I Regimencie Kirasjerów, który stacjonował na terenie stolicy Śląska. Lauterbach dosłużył się stopnia kapitana.
W 1888 roku na podstawie rozprawy doktorskiej zatytułowanej Untersuchungen über Bau und Entwicklung der Sekretbehälter bei den Cacteen, unter Berücksichtigung der allgemeinen anatomischen Verhältnisse der letzteren, uzyskał tytuł doktora.
W 1889 roku Lauterbach wybrał się w podróż wraz z VLADIMIREM TIMOFEYEVICHEM SHEVYAKOVICHEM (1859-1930), która trwała dwa lata i podczas której odwiedzili oni Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Hawaje, Nową Zelandię (prowincje Wiktoria i Nowa Południowa Walia), Australię i Jawę (Buitenzorg, a przy okazji wspiął się na górę Arjuno), niektóre z wysp pacyficznych oraz przede wszystkim w marcu 1890 roku Kaiser Wilhelmsland, czyli Niemiecką Nową Gwineę oraz Wyspy Bismarcka. Na Javie jego współtowarzysz wyprawy zachorował, przez co Lauterbach musiał ja dokończyć w samotności. Na Nowej Gwinei Lauterbach penetrował początkowo pas przybrzeżny aż do Sattelbergu
8 października 1890 roku z Finschhaven, ówcześnie głównej osady i stacji regionu w kierunku zatoki Astrolabe, a następnie w kierunku doliny Gogol, jako członek ekspedycji kierowanej przez botanika LUDWIGA KÄRNBACHA (1865-1896). Wyprawa napotkała jednak liczne problemy (Lauterbach cierpiał na malarię), które ostatecznie zmusiły ją do powrotu, po pokonaniu 70 kilometrów w górę rzeki Gogol. W styczniu 1891 roku Lauterbach wyruszył parowcem do Niemiec, gdzie zajął się publikowaniem swoich wspomnień z podróży, a także pracował we wrocławskim obserwatorium.
W 1896 roku jako doświadczonemu podróżnikowi Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Kompania Nowej Gwinei zaoferowały mu objęcie przewodnictwa nad wyprawą, która otrzymała nazawę Kaiser-Wilhelmsland-Expedition (póxniej Erste Ramu Expedition), a której głównym odkryciem było znalezienie drugiej, co do wielkości rzeki na Papui Nowej Gwoieni – Ramu (rzeka ta została po raz pierwszy odkryta w 1896 roku przez GEORGA VON SCHLEINITZA (1834-1910) i nazwana wówczas Ottilien). Jej koszt wyniósł w sumie 33 000 marek.
Na propozycję tą przystał i na pokładzie parowca Stettin 29 kwietnia 1896 roku dotarł wraz z członkami wyprawy przewodzonej przez ADOLFA VON HANSEMANNA (1826-1903) czyli ERNSTEM TAPPENBECKIEM i lekarzem HERMANNEM KERSTINGIEM (1863-1937) do Friedrich-Wilhelm-Hafen. Początkowo Lauterbach wraz z Kerstingiem eksplorowali góry Oertzen, aby następnie w trójkę wyruszyć na zachód od stacji Erima w zatoce Astrolabe w kierunku rzeki Ramu przez basen Nuru na rzece Elizabeth. Podczas tej wyprawy Lauterbach wspiął się na górę Siguan i inny szczyt w Górach Bismarcka. Odkryto tym sposobem, że te ostatnie były zbudowane skał krystalicznych, co dawało prawdopodobieństwo występowania w nich złóż złota. Wyprawa dotarła także do Ramu i przepłynęła 250 kilometrów tej drugiej co do wielkości rzeki Nowej Gwinei (rok później Tappenbeck pokonał ją aż do ujścia). W wyniku jednak niekorzystnych warunków pogodowych oraz braków w wyposażeniu Lauterbach był zmuszony do przerwania ekspedycji. Wyprawa badawcza wykazała, że duży żyzny obszar między Sepikiem a doliną rzeki Ramu nadaje się do ekonomicznej uprawy roślin. Podczas tej wyprawy odkryto Góry Hagen dla kultury zachodniej i nazwano je na cześć ówczesnego dyrektora Kompanii Nowej Gwinei, CURTA VON HAGENA. Następnie przez Singapur i Genuę wrócili do Niemiec, gdzie zaprezentował na plenum Towarzystwa Geograficznego w Berlinie sprawozdanie z tej wyprawy oraz otrzymał Order Korony IV klasy. 1 kwietnia 1898 roku został on mianowany dyrektorem Kompanii Nowogwinejskiej z siedzibą w Berlinie. To z jego rozporządzeń zaczęła się zmieniać filozofia plantacyjna firmy. Dotychczasowe mieszane plantacje tytoniu z innymi mało wydajnymi uprawami na rzecz palm kokosowych i drzew kauczukowych, z kakaowcami i kawowcami jako uprawami drugorzędnymi. Dyrektorem był Lauterbach, który przez ten czas mieszkał w Berlinie, do 1905 roku, kiedy to zrezygnował z piastowanego stanowiska. Nadal jednak, aż do 1926 roku był jednym z członków rady nadzorczej.
W 1899 roku Lauterbach wyruszył na kolejną ekspedycję w kierunku Ramu. Lauterbach dowiódł, że na jej obszarze mogły występować złożą złotonośne.
Po powrocie z Pacyfiku do Niemiec Lauterbach w Berlinie wraz z urodzonym w Zgorzelcu botanikiem KARLEM MORITZEM SCHUMANNEM (1851-1904) opracował Die Flora der deutschen Schutzgebiete in der Südsee. Leipzig: Gebrüder Borntraeger, 1901. Geograficznego podsumowania wypraw w kierunku rzeki Ramu dokonał on sam, zaś ptakami i muszlami zajęli się ANTON REICHENOW (1847-1941) i A. STRUBELL.
Jeszcze w 1902 roku Lauterbach udał się po raz kolejny na Pacyfik, jednak nawrót malarii zatrzymał go na Singapurze i zmusił do powrotu do Niemiec. Po 1907 roku Lauterbach osiadł w swoim majątku w Stabłowicach, gdzie poświęcił się na badaniu zebranej w czasie wypraw kolekcji, a także kolekcji innych podróżników. W tym czasie opisał około 400 nowych gatunków roślin, w tym wiele paproci.
W 1914 roku Lauterbach otrzymał tytuł profesora honorowego, nadany mu z okazji 50. rocznicy udrodzin przez Uniwersytet we Wrocławiu. Należał do wielu prestiżowych towarzystw naukowych, w tym Gesellschaft für Erdkunde zu Berlin (Towarzystwo Geograficzne w Berlinie), Deutsche Botanische Gesellschaft (Niemieckie Towarzystwo Botaniczne), Deutsche Ornithologische Gesellschaft (Niemieckie Towarzystwo Ornitologiczne) oraz Schlesische Gesellschaft für vaterländische Kultur (Śląskie Towarzystwo Kultury Ojczystej).
Podróżnik ożenił się w 1892 roku z GERTRUDE FUCHS-HENEL we Wrocławiu. Jej ojcem był kupiec i rumuński konsul generalny we Wrocławiu RUDOLF FUCHS-HENEL, natomiast matką OTTILIE PAUL. Gertrude była utalentowana rysowniczką, która często pomagała i ilustrowała prace męża. Z małżeństwa z Gertrude miał trzech synów: Wolfganga (1893-1973), który został znanym prawnikiem, Edmunda oraz Gerhardta.
I wojna światowa bardzo doświadczyły Carla Lauterbacha. Jeden z jego synów zginął w walkach w okolicach francuskiego miasta Reims. W wyniku braków opału, szczególnie węgla, którego Lauterbach potrzebował do ogrzewania swojego systemu szklarni, rośliny w nich hodowane obumarły. Także po zakończeniu wojny nie wiodło mu się najlepiej. Powojenna inflacja w znacznym stopniu skurczyła jego majątek, zaczął także podupadać na zdrowiu. W 1925 przeszedł operację prostaty, kilku lat później stracił wzrok w jednym oku, a następnie borykał się z problemami z pęcherzem, kiedy to przeżył pięć operacji. Walka o zdrowie, przerywana jedynie praca naukową wyczerpała jego siły.
Lauterbach zmarł 1 września 1937 roku w swoim pałacyku.
Jego biblioteka oraz herbarium liczące 50 000 arkuszy (opracowany później przez KRZYSZTOFA ROSTAŃSKIEGO (1930-2012) i E. WERTELNIKA) wraz ze zbiorami muszli, ptaków i owadów trafiły do zbiorów Instytutu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Reszta jego zbiorów trafiła do przyjaciół i naukowców takich jak ornitolog ANTON REICHENOW (1847-1941) i A. STRUBELL.
Jego botaniczny skrót od autora to Lauterb. Lauterbach napisał kilkanaście artykułów odnośnie flory Papui Nowej Gwinei, w tym Beiträge zur Flora von Papuasien w Engler’s Botanische Jahrbūher w 1912 roku.
Niektóre z zebranych przez niego okazów zostały następnie zbadane przez botaników VIKTORA FERDINANDA BROTHERUSA (1849-1929) i PAULA CHRISTOPHA HENNINGSA (1841-1908).
Kilka gatunków zwierząt oraz roślin otrzymało nazwę gatunkową na jego cześć, w tym Jedwabnica rdzawołbista (Chlamydera lauterbachi). Wśród zwierząt jego imieniem nazwano kangura nadrzewnego (Dendrolagus lauterbachii) i jednego z rajskich ptaków (Clamydera lauterbachii – Anton Reichenow w 1897 roku). Także liana Calamus lauterbachii, alokazjaCalyptrocalyx lauterbachianus, palmy Orania lauterbachiana i Ptychosperma lauterbachii [nazwy wpwadzone przez włoskiego biologa ODOARDO BECCARIEGO (1843-1920)], czy wprowadzona przez DAHLA Pilipes lauterbachi. Rodzaje Lauterbachia (rodzina Monimiaceae) i Lauterbachiella (w rodzinie grzybów Parmulariaceae), także upamietniaja jego dokonania, zaś Karl Schumann upamietnił także jego żonę Getrude, nadając rodzajowi Gertrudia (dawniej z rodziny Flacourtiaceae) imię na jej pamiatkę.