Gruss aus dem Riesengebirge

Gruss aus dem Riesengebirge

24 września 2022 0 przez SemperSilesian

Kartki pocztowe to wynalazek stosunkowo niedawny. Na terenie Cesarstwa Niemiec wprowadzono je w 1870 roku. Szybko stały się nie tylko nośnikiem pozdrowień i wiadomości, ale i treści ideologicznych.

Na popularność pocztówek wpływ miała przede wszystkim ich cena, znacznie mniejsza niż w przypadku normalnych listów, a także rozwój turystyki. Dodatkowym atutem kartek pocztowych było to, że nie wymagały one formalnej treści, co sprawiło że stały się one niezwykle popularne w krótkim czasie. W 1899 roku w Niemczech wyprodukowano 88 000 000 sztuka (w Wielkiej Brytanii 14 000 000, a we Francji 8 000 000).

Numer inwentarzowyObiektObiegWymiaryTechnikaMateriał
KP 2022-006

Gruss aus dem Riesengebirge

19.9.19089 x 13,9 cmDrukPapier/Farby drukarskie

Jedną z pierwszych ilustrowanych kartek pocztowych, jakie kiedykolwiek wysłano była pocztówka wysłana z najwyższej góry Karkonoszy (niem. Riesengebirge) – Śnieżki (na początku XX wieku z tej góry wysyłano około 1000 kartek pocztowych dziennie). Miało to miejsce w 1873 roku. W XIX i w pierwszej połowie XX wieku popyt na wysyłanie pozdrowień z turystycznych wypadów było modne i bardzo popularne. Jak grzyby po deszczu powstawały różnego rodzaju mniejsze lub większe wydawnictwa specjalizujące się w wydawaniu kartek pocztowych i współpracujące z lokalnymi grafikami i artystami. Kartki z widokiem Karkonoszy produkowano także poza Śląskiem, w Berlinie, Lipsku, Hamburgu, Monachium i innych niemieckich miastach.


W pierwszych dekadach pocztówkowego szaleństwa drukowano je powielając jednobarwne litografie lub wielobarwne chromolitografie, Popularne było również stosowanie światłodruków, dzięki czemu uzyskiwało się wyraźne reprodukcje. Oczywiście, aby uzyskać przewagę na takim rynku, jakim była produkcja kartek pocztowych, wydawnictwa podążały za każdą innowacyjnością w dziedzinie poligrafii.
Na pocztówkach drukowano dosłownie wszystko: od krajobrazów i atrakcji turystycznych, przez scenki humorystyczne, aż po klęski żywiołowe i sceny wojenne. W Karkonoszach popularne były kartki pocztowe z wizerunkiem Liczyrzepy i innymi zjawiskami folklorystycznymi.
Prezentowana pocztówka zalicza się do kategorii tzw. Grusów. Ich charakterystycznym elementem było używanie sformułowania Grüss aus… Były to kartki pocztowe zawierające pozdrowienia z danego miejsca.
Karkonosze to jeden z pierwszych regionów turystycznych, jaki powstał w Europie. W drugiej połowie XIX wieku po czeskiej i śląskiej stronie gór założono dwa stowarzyszenia – Śląskie Towarzystwo Karkonoskie i Austriackie Towarzystwo Karkonoskie. Jednym z celów obu było otwarcie Karkonoszy dla turystów, a budowa ścieżek turystycznych była głównym sposobem realizacji tego celu. W sumie powstało 3000 kilometrów ścieżek, z czego 500 kilometrów w samych górach wysokich. Dzięki temu Karkonosze stały się jednym z najpopularniejszych terenów wypoczynkowych w Niemczech. Dodatkowym asumptem do rozwoju turystyki w regionie były liczne połączenia kolejowe z centralnej części Niemiec, które sprawiały, że dotarcie do Karkonoszy zajmowało kilka godzin i było wygodne.