Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku

Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku

3 czerwca 2022 0 przez SemperSilesian
Adresul. Zamkowa 10
46-200 Kluczbork
Data otwarcia2012
Kontakttel. 77/ 418 27 07
e -mail: muzeum@kluczbork.pl
Strona internetowahttps://www.muzeum.kluczbork.pl/
Social MediaFacebook: https://www.facebook.com/muzeumkluczbork

Instagram: instagram.com/muzeum_kluczbork

Godziny otwarciaponiedziałek NIECZYNNE

wtorek – czwartek 10:00 – 16:00

piątek 10:00 – 18:00

niedziela 10:00 – 14:00

*wstęp na ekspozycje najpóźniej 30 min przed zamknięciem Muzeum

Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku rozpoczęło swą działalność w 1959 r. jako Oddział Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. W 1962 r. przekształcone zostało w muzeum regionalne. Na swoją siedzibę otrzymało użytkowany do dziś budynek, który został wzniesiony na fundamentach zamku stojącego przy murach miejskich, niedaleko Bramy Polskiej zwanej też Krakowską. Przylegająca do budynku od strony południowej dawna baszta zamkowa została przebudowana w 1907 r. na wieżę ciśnień. W latach 1931-1932 pod budynkiem tunelem przeprowadzono ulicę.

Jako muzeum regionalne gromadzi, konserwuje, opracowuje i udostępnia dobra kultury z terenu Ziemi Kluczborskiej i płn. Opolszczyzny w zakresie archeologii, historii i etnografii ze szczególnym uwzględnieniem pszczelarstwa.

Dział Archeologii obejmuje zabytki pozyskane głównie z własnych badań wykopaliskowych – od środkowej epoki kamienia do okresu średniowiecznego – pochodzące przede wszystkim z terenów gmin Kluczbork, Byczyna, Wołczyn.

Dział Etnografii gromadzi zabytki kultury ludowej Ziemi Kluczborskiej i terenów przyległych oraz historii pszczelarstwa w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Śląska. Do najcenniejszych zabytków należy tzw. barć odrzańska, datowana na X w. oraz dawne ule pniowe i figuralne.

Dział Historii gromadzi zabytki archiwalne i dokumenty związane z regionem oraz wytwory kultury materialnej minionych okresów historycznych, w tym broń białą i palną, wyroby rzemiosła cechowego, meble, numizmaty.

Oddzielną kolekcję stanowią zbiory dzierżonowskie – zespół pamiątek po ks. Janie Dzierżonie (1811-1906), twórcy nowoczesnego pszczelarstwa i patronie Muzeum. Również wystawa stała poświęcona jest pszczelarstwu – Pszczelarstwo dawne i nowe prezentuje dzieje hodowli pszczół od czasów najdawniejszych do współczesności, ze szczególnym uwzględnieniem roli i działalności pszczelarskiej ks. dr. Jana Dzierżona.

Muzeum prowadzi działalność oświatową opierając się na zbiorach własnych, jak i prezentując wystawy czasowe o różnorodnej tematyce, wypożyczane z innych muzeów.

Wizytówką muzeum są wystawy plenerowe: Ule figuralne – w pawilonie przed budynkiem, prezentująca kolekcję współczesnych uli figuralnych oraz Ule – na skwerze muzealnym.