Przyroda Śląska: Rezerwat Przyrody „Biesiec”

Przyroda Śląska: Rezerwat Przyrody „Biesiec”

14 lipca 2024 0 przez SemperSilesian

Według miejscowych podań na wzniesieniu nazwanym Biesiec, dokonywano kiedyś egzekucji poprzez powieszenie na szubienicy. Dzisiaj Biesiec wraz z innym wzgórzem wchodzą w skład rezerwatu przyrody.

Rezerwat przyrody nieożywionej „Głazy Krasnoludków”
Powierzchnia24,66 km²
Położeniewojewództwo opolskie / gmina Leśnica
Mezoregion / MakroregionChełm
Typ ekosystemufitocenotyczny / leśny
Data utworzenia11 sierpnia 2001
Akt prawny
Dz. Urz. Woj. Opol. z 2001 r. Nr 65, poz. 496

Głównym powodem utworzenia rezerwatu była ochrona ciepłolubnego i żyznego lasu bukowego wraz z rzadkimi gatunkami roślin. Na tym obszarze pomimo długiej działalności gospodarczego człowieka, zachowały się obszary o dużym stopniu naturalności.

Geologicznie rezerwat Biesiec obejmuje dwa wzniesienia:

  • Biesiec (350 m n.p.m.);
  • Wysocka Góra (385 m n.p.m.), zwana także Kamienną Górą.

Na terenie wzniesień można zaobserwować wapienie środkowego triasu z tak zwanej formacji górażdżańskiej. Co ciekawe to właśnie w tym rezerwacie można napotkać jedną z dwóch jaskiń na terenie Parku Krajobrazowego Góry Świętej Anny (druga mieszcząca się w Żyrowej i licząca 8 metrów po wypadku, jaki się tam zdarzył, została zamurowana).

Przekrój Jaskini Chełmskiej

Jaskinia Chełmska bo o niej mowa ma 12 metrów korytarzy, którymi można się przemieszczać i dodatkowo 11 metrów, przez które człowiek nie da rady się przecisnąć. Jaskinia składa się z dwóch komór i stanowi miejsce zamieszkania nietoperzy.

Poddana ochronie tutejsza buczyna, tworzy cztery skupiska lasu:

  • Fagus sylvatica-Cruciata glabra (małopolska buczyna storczykowa);
  • Luzulo pilosae-Fagetum (kwaśna buczyna niżowa);
  • Galio odorati-Fagetum (żyzna buczyna niżowa);
  • Dentario enneaphylli-Fagetum (żyzna buczyna sudecka).

Florę tego obszaru tworzą liczne gatunki roślin,  w tym część chronionych (w sumie 16), takich jak lilia złotogłów (Lilium martagon), wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum), pokrzyk wilcza jagoda (Atropa belladonna), pierwiosnek lekarski (Primula veris), paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare), śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis), wyka leśna (Vicia sylvatica), zanokcica skalna (Asplenium trichomanes), czerniec gronkowy (Actaea spicata), kruszczyk szerokolistny (Epipactis helleborine), kruszczyk siny (Epipactis purpurata), kruszczyk rdzawoczerwony (Epipactis atrorubens), buławnik mieczolistny (Cephalanthera longifolia), buławnik wielkokwiatowy (Cephalanthera damasonium), buławik czerwony (Cephalanthera rubra), żłobik koralowy (Corallorhiza trifida).

Także grzyby reprezentowane są przez ciekawe gatunki, do których zalicza się gwiazdosz potrójny (Geastrum triplex), gwiazdosz frędzelkowany (Geastrum fimbriatum) oraz czarka szkarłatna (Sarcoscypha coccinea).

Fauna rezerwatu obejmuje 30 gatunków chronionych zwierząt.

Przez rezerwat przyrody Biesiec przebiega nie tylko szlak turystyczny, ale i ścieżka przyrodnicza, która biegnie od Góry św. Anny przez Żyrową do Ligoty Dolnej.