Litografia z widokiem Nysy

Litografia z widokiem Nysy

6 kwietnia 2024 0 przez SemperSilesian

Od XVIII wieku litografie, staloryty i dzieła wykonane innymi technikami stały się prostsze w produkcji, a dzięki temu uzyskały dostęp do szerokich mas społeczeństwa, które wcześniej nie mogły sobie pozwolić na zakup grafik.

JOHANN GABRIEL FRIEDRICH POPPEL (1807-1882) był jednym z tych litografów, stalorytników i wydawców, który doskonale rozumiał prawa jakimi rządził się ówczesny rynek. Wyspecjalizował się on w przedstawieniach miast, które następnie były chętnie kupowane do ozdabiania ścian. Staloryt ukazał się w wydanym w 1850 roku w Darmstadt Original-Ansichten der historisch merkwürdigsten Staedte in Deutschland. 8. Była to ósma część albumów wydanych przez GUSTAVA GEORGA LANGE (1812-1873) we współpracy ze swoim bratem malarzem LUDWIGIEM LANGE (1808-1868), a jednym z artystów, którzy tworzyli to dzieło był właśnie Poppel. W albumie przedstawiono widoki kilku śląskich miast: Wrocławia, Świdnicy, Legnicy, Kłodzka, Brzegu oraz właśnie Nysy.

Autorem oryginalnego obrazu Nysy z połowy XIX wieku, na którym wzorował się Poppel był urodzony i działający w Pradze malarz i nauczyciel sztuki KARL WÜRBS (1807-1876).

 


W ósmym albumie Original-Ansichten der historisch merkwürdigsten Staedte in Deutschland ukazały się w sumie 3 widoki Nysy. Drugim z nich był staloryt przedstawiający rynek miejski autorstwa ERNSTA EMILA HÖFERA (1815-1880), na podstawie obrazu Würbsa. Trzecim natomiast (także na podstawie obrazu Würbsa) widok kościoła świętego Jakuba stworzonego przez G. RUDOLFA.