Mapy Śląska: Frederik de Wit

Mapy Śląska: Frederik de Wit

14 kwietnia 2024 0 przez SemperSilesian

Pod tym samym imieniem i nazwiskiem występuje w kartografii aż 3 Frederików de Wittów. Pierwszym z nich był FREDERIK DE WIT (1610 – 1698), który w Amsterdamie założył dom wydawniczy de Wit, specjalizujący się w wydawaniu map. Jego następcą był jego syn FREDERIK DE WIT drugi (1630 – 1706). Ostatnim z Frederików był wnuk założyciela firmy.

Prezentowana mapa: Regnum Bohemia, eique annexae provinciae, ut ducatus Silesia, Marchionatus Moravia, et Lusatia: quae sunt terrae Haereditariae imperatoris Amst. ex officina I. Covens et C. Mortier; apud F. de Wit, jest reprintem klasycznej mapy założyciela wydawnictwa i wydana została między 1721 a 1770 rokiem. Pierwszy de Wit był jednym z najważniejszych wydawców i rytowników w Amsterdamie w swoich czasach. Kupił wiele płyt drukarskich autorstwa BLAEU i JANSSONIUSA, gdy pojawiły się na aukcji. Jego mapy były bardzo popularne ze względu na wysoką jakość grawerowania i piękną kolorystykę. De Wit drugi na mapach sygnowany jest od 1659 roku (Regni Daniae). Opublikował on kilka atlasów świata, atlas morski i atlas Holandii. Wydał także atlas miast, głównie oparty na płytach Blaeu i Janssoniusa. Jego twórczość jest ceniona na równi z ojcem. Mapy tworzone przez niego odznaczały się ogromną starannością i zadziwiającą dokładnością, jak na swoje czasy.

Po jego śmierci w 1706 rok, interes przejęła wdowa po nim, która odsprzedała później firmę francusko-holenderskim wydawcom JEANOWI COVENSOWI i CORNEILLE’OWI MORTIEROWI. Wydawnictwo Covens i Mortier było jedną z najważniejszych drukarni na przełomie XVIII i XIX wieku. Swoje początki miało w Paryżu, ale sławę zyskało przede wszystkim po założeniu nowego wydawnictwa w Amsterdamie. Covens i Mortimer przejęli wydawnictwo de Wit w 1710 roku, dzięki czemu otrzymali dostęp do jego katalogu i mogli przedrukowywać i wydawać mapy sporządzone przez kartografów de Witów i ich samych.

Mapa przedstawia obszar między Frankfurtem nad Odrą i Bawarią na południowym zachodzie a Raciborzem na wschodzie. Z Pragą, Wrocławiem i Świdnicą. Ozdobiony pięknym kartuszem tytułowym z herbem.

Górny Śląsk na fragmencie mapy Królestwa Czech wydanej przez Friderika de Wit’a. Odpowiednimi kolorami zaznaczono ziemie, które wchodziły w skład Górnego Śląska: Księstwo Opolskie (kolor żółty), Księstwo Raciborskie (kolor czerwony), Księstwo Karniowskie (kolor zielony), Księstwo Opawskie (kolor niebieski), Księstwo Cieszyńskie (kolor fioletowy) oraz Pszczyńskie Wolne Państwo Stanowe (kolor beżowy). Za: Kartografia w edukacji regionalnej, pod red. A. Złotego, Pszczyna 2003