O Śląsku mam do powiedzenia same dobre rzeczy. Uważam go za piękny, choć to piękno jest bardzo specyficzne. Śląskość mnie ukształtowała ze względu na jej powagę, pewną rezerwę w rozmaitych kontaktach. To w gruncie rzeczy także bardzo śląskie: wstyd przed reklamowaniem się. Te sukcesy kompozytorskie są wartościowe z tego względu, że decydowała o nich wyłącznie muzyka. W naszym tutaj środowisku myślimy, że to niezbyt eleganckie, by o coś specjalnie zabiegać. Zrozumiałem szybko tę śląską niechęć do pychy, a także powszedni samokrytycyzm. Autor: Wojciech Kilar
Muzeum w Ziębicach istnieje od 1931 roku i aż do lat 70-tych XX wieku było typowym muzeum regionalnym gromadzącym pamiątki z Ziębic i okolic. W latach siedemdziesiątych ziębickie muzeum przyjęło nazwę i specjalizację Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego i jest dziś jedyną placówką w Polsce specjalizującą się w tym zakresie. Ziębickie muzeum stara się jednak łączyć funkcję muzeum specjalistycznego i regionalnego, a swoje bogate zbiory prezentuje na 10 stałych ekspozycjach. Można tu obejrzeć zarówno dawne sprzęty z mieszczańskiego gospodarstwa domowego jak: żelazka, magle, pralki, miksery, chłodziarki oraz sztućce i naczynia, ale także zbiory broni, rzemiosła artystycznego, mebli oraz sztuki: rzeźby i malarstwa z kolekcją ziębiczanina, malarza, konserwatora dzieł sztuki i kolekcjonera – Josepha Langera (1865-1918). Siedzibą muzeum jest zabytkowy budynek ratusza miejskiego. Obecny budynek ratusza pochodzi z 1890 roku i jest już trzecim z kolei, wszystkie ulokowane były w tym samym miejscu. Stała ekspozycja muzealna obejmuje 10 sal wystawowych:
– kolekcja broni białej i palnej;
– kolekcja śląskiej rzeźby sakralnej;
– żelazka czterech stuleci;
– sala etnograficzna;
– kuchnia z przełomu XIX i XX wieku;
– kolekcja Josepha Langera z pracownią artysty;
– gabinet barokowy;
– kolekcja szkła użytkowego;
– salonik mieszczański biedermeier;
– Sambice – Münsterberg – Ziębice, dzieje Ziębic.
Muzeum prowadzi zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży oraz zajęcia muzealne dla grup zorganizowanych. Tematyka zajęć jest dostosowana do wieku i zainteresowań uczestników.